Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům

Stephen Fry

STEPHEN FRY: "ENFANT TERRIBLE" BRITSKÉ KULTURNÍ SCÉNY

...charismatický herec (mj. Oscar Wilde, Petrovi přátelé nebo Oscarem oceněný Gosford Park), úspěšný dramatik, nekonformní spisovatel!


Narodil se v roce 1957 a přibližně po roce relativní nemluvnosti se začal v roce 1960 vyjadřovat zcela plynule. Jeho první písemný projev Mummy (Maminka) byl v roce 1961 oceněn základní školou v Sunnyvale Zlatou hvězdou za čistý styl. Další jeho pokusy byly literárními sférami přehlíženy až do roku 1969, kdy získal ocenění na škole v Stout Hill, přibližně tou dobou také začal studovat v Cambridgi. O deset let později získal první cenu za svou divadelní hru Latin!. V roce 1983 Fry napsal scénář k muzikálu Me & My Girl (Já a moje dívka), jenž rovněž získal ocenění. Pak následovalo několik let herecké činnosti, několik her (více než třicet), několik filmů, několik knih... Film Wilde, v němž Fry ztvárnil anglického spisovatele Oscara Wilda, získal několik ocenění, mj. byl nominován na Zlatý glóbus za hlavní mužskou hereckou roli.
Fryovu hvězdnou kariéru nápaditého spisovatele odstartoval román The Liar (Lhář).
Stephen střídavě pobývá v Norfolku a Londýně. Získal nejen poměrně výraznou pověst uvědomělého sběratele parkovacích lístků z konce dvacátého století, ale také jednoho z nejvtipnějších autorů současnosti - vždyť ve své tvorbě navazuje na slavné předchůdce: Kingsleyho Amise a P. G. Wodehouse.

25.07.2005