Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
100 %

Tyldesley, Joyce - Mumie a pyramidy

Více informací k této knize najdete v detailu
Představuji Vám nádhernou, výpravnou publikaci pro mládež, která přiláká oči nejen dětí, ale i dospělých. Cesty za poznáním jsou důležité, Mumie a pyramidy je publikace naučná, poznávací, je to hrací knížka, svou kompozicí je přístupná a lákavá. Vydejte se s knihou na dalekou cestu, na výpravu do starého Egypta, do země na Nilu, do země faraonů, za pyramidami a mumiemi... Vždyť autorka knihy Joyce Tyldesley je přední světová egyptoložka!

V současné době pozoruji u dětí zvýšený zájem či jakousi reminiscenci tématiky egyptologie, zájem o tuto etapu z historie lidstva. Egyptologie se zabývá historií, jazykem a kulturou starých Egypťanů. Kniha pro mládež Mumie a pyramidy splňuje všechny předpoklady informovat co nejširší vrstvu dětských čtenářů o této tématice. Děti se seznámí s mnoha poznatky, například že Sfinga je socha ležícího lva s lidskou hlavou, pyramida byla ve starém Egyptě velkou stavbou jehlanovitého tvaru, která sloužila jako hrobka faraona. V knize je podrobně i názorně vyobrazena mumufikace. Co je to vlastně mumie? Mumie je mrtvé tělo chráněné umělým konzervováním, kdy se mrtvý organizmus přemění do fosilního stavu rychlou dehydratací, velmi stručně řečeno. Zajímavé je, že se v Egyptě našly i mumie zvířat.

Kniha je v pevné vazbě, v zlato pískové barvě, na obalu je prostřižena vrstva, která znázorňuje pyramidu, odhalující lidské oko z posmrtné masky. Na první pohled Egypt! Publikace je v plastickém provedení, které se zdá být pro děti velmi zajímavé. Ihned po otevření knihy se rozprostírá pro čtenáře názorná časová osa, stránky nejsou číslovány, ale celé grafické uspořádání knihy je tištěno na krásném papíře na zlato pískovém podkladu. Celá kniha je zkonstruována plasticky, dítě si může při poznávání hrát, odkrývat různá tajemství, otevírat obálky, vyjmout z nich listiny nebo různé papírové obrázky či přívěsky, napodobeniny historických předmětů. Na konci knihy je velmi zajímavá hra, která má políčka sestavená do podoby pyramidy.

Publikace Mumie a pyramidy čtenáře vítá mapami, kresbami, fotografiemi, sochami. Text upřesňuje období, jsou zde objevy, nálezy, jejich popisy, ale i příběhy, legendy, tajemství, kletby, pověry... Čtenáře čeká seznámení s vládcem mrtvých, oblékání mrtvých, jak se dělá mumie, cesta do země mrtvých, kniha mrtvých. Mně zaujala zmínka o slavném faraonovi Tutanchamonovi, zajímavý je jeho rodokmen, ale i zmínka o prokletí mumie, o zvířecích mumiích nebo o lupičích a vykrádačích pyramid, o výrobě papíru a písmu, známé hieroglyfy...

Kniha Mumie a pyramidy je opravdu nádherná a výpravná encyklopedie pro mládež, mně se moc líbila! Dítě nebo dospělý nemusí být zrovna egyptolog, aby ho kniha zaujala. A zaujala! Zde se dá použít motto: "Poznávání hrou"... nebo "Škola hrou"...

Kniha má jedinou vadu: Pro děti do 3 let je nevhodná!

Obsahuje větší množství drobných předmětů!

Z anglického originálu přeložila Katrin Ebrová.

Vydalo nakladatelství METAFORA, 2007.


08.07.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.