Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
70 %

Soukup, Daniel - Výhled do skály

Více informací k této knize najdete v detailu
V edici Poesie HOST Brno vyšla básnická sbírka Daniela Soukupa, mladého básníka, nutno připomenout, že je to autorova sbírka první, která vyšla tiskem. Pokusím se vyjádřit své pocity z jeho veršů...

Útlá publikace má 72 stran, je ilustrovaná, skládá se z pěti částí, obsahuje fotografie, stručný životopis Daniela Soukupa a přiložen je i stručný portrét ilustrátorky Dagmar Urbánkové, která knihu ilustrovala.

Daniel Soukup se narodil v roce 1976.
Vystudoval anglistiku a germanistiku na Filozofické fakultě UK, specializuje se na českou literaturu 19. století. Na pražské Literární akademii vyučuje angloamerickou a českou literaturu, spolurediguje Rukopis, stál u zrodu Evropské sítě tvůrčího psaní.
Podílel se na překladech staroanglické a irské poezie. Poezii publikoval zatím jen v časopisech, sbornících a soukromých tiscích. Výhled do skály je jeho první knižní sbírkou.Za svou literární tvorbu získal několik ocenění. Žije v Praze se ženou a dvěma dětmi.

Výhled do skály jsem četla záměrně od počátku, autorův životopis jsem si nechala až na konec, abych nebyla ovlivněna...
Básně jsou krátké, spíše jakoby poznámky, náhle vzniklé myšlenky, pozorování či pocity v okamžiku. Básník předvádí svou nadprůměrnou slovní zásobu, což se mně objasnilo po přečtení autorova životopisu. Sbírka je tématicky rozdělena do pěti částí, v některých básních je přemíra archaismů nebo metafor. V každém případě rozšíří slovní zásobu mladých čtenářů.

V první části jsou verše spíše ze všedního života, ve druhé je lyrická tématika, ve třetí části převážně obrazy z přírody. Zde jsou neobvyklá slova: "kalištěm", "prchnuvší", "klibna", "v hlubáňce", nebo různá přirovnání: "Suché kosti stromů...", "Břevna jedlí...", "Průzračný výčas"...
Ve čtvrté části je pocitový lyrický děj na pozadí přírody... "ze sněhu vytryskly břízy...", který je celý stavěn z krátkých trojverší...

A pátá část se mě líbila nejvíce! Jmenuje se Berlín (1999), autor zde vypráví o pobytu v cizině, autor mluví současnou češtinou (E-mail, park mezi paneláky), i když i zde nalézám slova neobvyklá nebo něžně poetická, v páté části použil autor v některých básních němčinu.
Z tohoto celku jsou nejhezčí básně: Viď, Láska, Balkón...

Viď

Dívky se tu oblékají
tak hezky, že si na ulici
nebo v metru
málem nestačíš všimnout,
jak jsou obyčejné.

Sbírka básní Daniela Soukupa je na první pohled neotřelá, zajímavá, milá i zvláštní, je v ní klid, smutek, vzpomínky, pocity, realita. Přesto nebylo tak snadné ji číst... Myslím si, že autor je velmi nadějný.

Vydání I.
Obálka a ilustrace Dagmar Urbánková.
Fotografická úprava Martin Stöhr.

Vydalo nakladatelství HOST Brno, 2007.


29.10.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.