Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
80 %

Smithová, Ali - Hotel svět

Více informací k této knize najdete v detailu
Román skotské spisovatelky Ali Smithové Hotel svět, v originále Hotel World, byl vydán v roce 2001, ale teprve nyní byla kniha přeložena do češtiny a vydána v nakladatelství ARGO i u nás.

Kniha je vázaná a s přebalem, má 150 stránek, příliš drobné písmo...

Britská autorka Ali Smithová se narodila v roce 1962 a českému čtenáři se představila poprvé v roce 2005 výborem Jiné povídky a jiné povídky. Svým druhým románem Hotel svět spisovatelka prorazila na mezinárodní literární scénu a román získal několik literárních ocenění.
Autorka: Smithová Ali

Místo děje se odehrává v hotelu Globál a právě takových hotelů je mnoho po celém světě ... Hlavní hrdinky vypravěčky (duch Sáry, Elsa, Lise, Penny a Klára), pětice hlasů vypráví v různých rovinách své příběhy. Každá vypravěčka zachycuje svůj život prožitý a skončený v hotelu... Vyprávění se čte celkem dobře, plyne pomalu, křehce i napínavě. Děj proniká do čtenářovy duše a nechává na jeho úsudku místo pro hlas šestý - čtenářův.

Hotel je symbolem, který znázorňuje sociální hierarchii, jednoduchou stavbu pro třídní systém a znázorňuje jakoby život, kterým jen procházíme...
Hotel svět
vypráví o osamělosti a narušení tradičních vztahů. Ve vyprávěných příbězích skotské autorky převažuje empatie, která často přichází pozdě, když člověk pozná, že je ztracen...
Autorka však vysílá k čtenářům prosté poselství:

"Mysli na to, že musíš žít."

Hotel svět
je románem křehkým, sociologickým, filozofickým a psychologickým, má bezesporu neměnnou literární hodnotu, ale není románem pro zábavu nebo ukrácení dlouhé chvíle, na mne působil depresivně.

Kniha Hotel svět vyšla v roce 2001 ve Velké Británii, z anglického originálu ji přeložila Petra Kůsová.
Přebal s použitím ilustrací Venduly Císařové.
Vyšlo v edici anglo-amerických autorů. Edice: AAA
jako vydání I.

ARGO, 2007.


27.07.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:
Smithová, Ali - Hotel svět (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 4.