Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
100 %

Šmíd, Jan - Obrázky z Paříže

Více informací k této knize najdete v detailu
Paříž je nádherné město, které jsem sice před několika lety navštívila, ale tři dny nestačí na poznání tak velikého nádherného města, mentality místních obyvatel a způsobu jejich života! Mnohé mě uniklo a tak jsem se ráda začetla do knihy Jana Šmída Obrázky z Paříže.

Kniha je vytištěna na krásném papíře, je vkusně ilustrovaná Martinou Skalou, se kterou se Jan Šmíd seznámil při svém pobytu v Paříži. Je zde i mnoho krásných fotografií Jana Šibíka. Již jméno autora knihy je zárukou dobrého počtení. Znám jeho knihu Obrázky z Normandie...

Jan Šmíd se narodil 1965 v Pelhřimově.
Byl zpravodajem ČRo 1 - Radiožurnálu v USA v roce 1991 - 1998, ve Francii 2003, nyní od roku 2006 opět ve Francii... Napsal několik knih a od roku 2000 připravuje pro ČT v rámci pořadu Postřehy odjinud sérii cestopisů z francouzských regiónů, které provázejí právě knižní vydání: Obrázky z Provence, Obrázky z Normandie, Obrázky z Bretaně, Obrázky z Korsiky a Obrázky z Paříže.

V knize nás autor Jan Šmíd seznamuje se svým pobytem ve Francii a to především v Paříži. Všímavě popisuje uličky, ulice a bulváry, kavárny a všechny památky, popisuje nám Paříž kulturní, Paříž v pohybu, Paříž módy a lásky. Můžeme s ním cestovat metrem, můžeme navštívit sportovní centra.
Jan Šmíd je dobrý pozorovatel i vypravěč, vtipně komentuje návštěvy různých památek i slavnou Tour de France. Putuje pěšky, na kolečkových bruslích, na kole.
Potkává různé zajímavé lidi a mezi nimi se setkává i se slavným brazilským spisovatelem "Alchymistou".
Autor zmiňuje v knize i slavné umělce, kteří Paříž navštívili. Spolu s Janem Šmídem navštěvujeme kavárny, vinárny a slavné restaurace. Můžeme se podívat i do okolí Paříže. Autor vkládá do knihy i různé rozhovory nebo i celé příběhy lidí, kteří se ve Francii zabydleli, všímá si i hrdého bezdomovce...

Paříž je líčena romanticky, poeticky, ale i realisticky. Autor přirovnává život v Paříži životu v Americe! Město mnoha možností...
Ve vyprávění i na fotografiích je Eifellova věž jako symbol Paříže i celé Francie!

Kniha se mi moc líbila, autor mi poodkryl mnohá tajemství tohoto slavného města, poukázal i na drobnosti, které běžný turista třeba ani nepostřehne...
Ano, teď mohu klidně říci: "Byla jsem v Paříži".
Není co dodat, kniha je krásná slovem, obsahem i obrazem. Mohu ji klidně doporučit všem, kteří se tam chystají nebo i těm, kdo v Paříži již byli.
Díky Janu Šmídovi se můžeme navrátit do "města milenců" a beze spěchu splynout s davem, s historií i současností, se snem i skutečností.
Můžeme se na chvíli stát "Zamilovaným bláznem".

Fotografie: Jan Šibík
Ilustrace: Martina Skala

Vydalo nakladatelství GUTENBERG, 2005.


13.01.2006
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 26. Z toho průměrné hodnocení: 2,12.