Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
70 %

Renčín, Pavel - Zlatý kříž

Více informací k této knize najdete v detailu
Po svých prvních románech "Nepohádka" a "Jméno korábu", které čtenářská obec celkem kladně přijala, se tento mladý autor (nar. 1977) pustil do svého, jak sám říká stěžejního díla nazvaného Městské války. Dílo je pojednáno jako městská fantasy, tedy jistý subžánr fantasy, který ve mne většinou evokuje příběhy jako "Nikdykde" od Gaimana či "Hlídky" od Lukjaněnka. Zatímco ale tyto slavné tituly se dají pokládat díky jejich bizarnosti s temnými podtóny až za horory, Renčín ve svém "Zlatém kříži" zvolil spíše lehčí, místy až humornou formu. Nejde ale o kameňáky z Pratchetta, spíše ironický vtip a humor prokládaný akčními a napínavými scénami. Pojetí vyplývá především z hlavní postavy Václava Vrana, mladého bezstarostného muže, bankovního makléře, který si rád a velkými doušky užívá moderního životního stylu člověka bez osobních a finančních starostí, rozmazlovaného komfortem velkoměsta.

To vše se rázem změní jednoho podzimního dne, kdy se stane "vlastníkem" podivné černé známky na dlani, kterou mu vtiskne falešná policistka. Známka jako ze Stevensonova "Ostrova pokladů". Jenže Vašek nemá žádné nepřátele, a proto nechápe, proč se ho najednou snaží zabít pekelná postava s černými plameny. A jak to, že po pražských ulicích běhají přízraky z pekel a muži ve zbroji vraždící se meči? Protože Praha plná aut, počítačů, MHD a lidí s mobily je jen povrchová tvář tohoto města. Její skutečné a mocné já leží ve stínech a podzemích, kde se my běžní smrtelníci nikdy nedostaneme. A když se to stane, jako např. Vaškovi, znamená to pro toho nešťastníka jistou smrt. Tedy jestli nemáte takový osud, který nechápou ani nejmocnější pravého města. A to je právě případ Vaška.

Renčín vystavěl svět založený na kontrastu mezi námi vnímané realitě a světem, kde vládnou jiné zákony než ty naše slavné fyzikální. Ale přestože je to fantasy, není to svět vystavěný čistě na nějaké magii. Jeho bytosti jsou stejně zranitelné jako my, jsou to lidé většinou stejní jako my, ale najdou se zde i výjimky, které právě z tohoto čtivého příběhu dělají fantasy. Největším kladem díla je úžasná imaginace. Renčínova fantazie umí i ve světě fantasy literatury, kde se už asi těžko dokáže najít něco nového a netradičního, čtenáře příjemně překvapit. Postavy sice nejsou nějak složitě vystavěny, ale každá má určitou charakterovou vlastnost, kterou autor dokázal dokonale využít. Co mi osobně trochu v knize vadilo, byl autorův styl. Sám o sobě je velmi čtivý, ale podle mne až zbytečně využívá těch poetických přirovnání jako "... noc oděná světly, šperky posetá Malá Strana .. atd." To sice dokazuje oddanost Praze, ale jak píše King v knize "O psaní", zbytečně to ucpává děj. Naopak překvapí, jak si dokáže autor udělat srandu i ze sebe samého, když v jedné části se hrdina ptá: "Co čtete? Jmenuje se to Nepohádka. Zajímavé. Ani ne, našel jsem to ve stoce, používám to k lisování kanálních řas!".

"Zlatý kříž" je zdařilá kniha fantasy, která třeba v závěru připomíná "Les mytág" od Holdstocka. Jen škoda, že je to teprve první díl z předpokládané trilogie, kterou Renčín plánuje dopsat v nejbližších dvou letech. To čekání je tak ...


29.01.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 12. Z toho průměrné hodnocení: 1,83.