Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
75 %

Potok, Chaim - Dar Ašera Leva

Více informací k této knize najdete v detailu
Dar Ašera Leva uzavírá příběh, který započal v knize Jmenuji se Ašer Lev. V prvním díle si mladý židovský umělec musí vybrat mezi svým nadáním a svou rodinou a komunitou. Zvolí nadání a stěhuje se do Francie. Zde založí rodinu, najde si přátele a začne tvořit. Každému muselo být po její dočtení jasné, že příběh není kompletní. Druhá kniha není jen ...

Dar Ašera Leva uzavírá příběh, který započal v knize Jmenuji se Ašer Lev. V prvním díle si mladý židovský umělec musí vybrat mezi svým nadáním a svou rodinou a komunitou. Zvolí nadání a stěhuje se do Francie. Zde založí rodinu, najde si přátele a začne tvořit. Každému muselo být po její dočtení jasné, že příběh není kompletní. Druhá kniha není jen uzavřením příběhu (i když si dokáži představit jeho další pokračování), ale je zároveň symbolickým uzavřením kruhu. Ašer se po letech do Brooklynu vrací, původně jen na pohřeb svého strýce, který si kdysi koupil od šestiletého Ašera první obrázek a symbolicky tak v něm zažehnul uměleckou jiskru. Po týdnu smutku se po naléhání Ašerových rodičů i rabína rozhodne ještě nějaký čas zůstat. Rodiče si chtějí užít vnoučat a navíc ho strýc ustanoví správcem své rozsáhlé a na chasidské poměrech velmi neobvyklé sbírky obrazů. Ašerova žena i děti si velmi rychle v Brooklynu a v židovském ladovském prostředí zvyknou. Na rozdíl od Ašera, který v tomto prostředí nemůže tvořit. A navíc je neustále tlačen k tomu, aby v Brooklynu zůstal. Nejvíc na něj naléhá ladovský rabín. "Přijel jsem na pohřeb svého strýčka, ne na svůj" odpovídá však Ašer a po čase odjíždí sám zpět do Francie. Ne nadlouho, jen na několik týdnů. Navštíví nové muzeum "Španěla" - Pabla Picassa, sejde se svými přáteli a zavítá ke hrobu svého velkého učitele - Jákoba Kahna. V tomto prostředí mu je dobře a tak začne kreslit skicy svých dalších obrazů. Když opět přijede do Brooklynu uvědomí si, že se zde jeho rodina již usadila. Zjistí i další věc: jelikož je rabín velmi starý, brzy ho má nahradit Ašerův otec a v budoucnu Ašerův syn. Je to plán samotného rabína, který tak chce vytvořit jakousi dynastii. Ašerovi dochází, že jak před lety sám sebe komunitě sebral, ta si od něj teď vybrala daň i s úroky - jeho syna. Odjíždí do Francie. Kruh se uzavřel.
Zatímco kniha Jmenuji se Ašer Lev pojednávala o individualitě jednotlivce a o konfliktu mezi uměním a ortodoxní vírou, Dar Ašera Leva žádné podobné nosné téma nemá. Má sice silný příběh, ale očekával jsem více. Nějaký konflikt, ke kterému by příběh měl logicky směřovat. Připadá mi, že věci se odehrávají velmi samovolně, samozřejmě. Ašer v podstatě ani nebojuje o to, aby rodina zůstala s ním. Jistě, na straně rodičů a ladovských Židů je jeho žena, ale přesto... Na druhé straně musíme pochopit umělcovo dilema - ve Francii má přátele, klima vhodné pro malování. A fakt, že jeho rodina zůstala v Brooklynu neznamená trvalé odloučení, jen dočasnou nepřítomnost. Chaim Potok také v knize dává velký prostor minulosti Ašerovy ženy Debory. Ta byla za války dva roky zavřená v zapečetěném bytě, kde se skrývala před nacisty. Tato traumatizující zkušenost se jí často připomíná. Potok se k těmto vzpomínkám pravidelně vrací, čímž příběh a tempo knihy zklidňuje. Možná až moc. Jak jsem však v recenzi knihy Jmenuji se Ašer Lev napsal, Potok vykresluje ve svých románech i jiné Židy, než například Isaac Bashevis Singer. Jsou to Židé, kteří si sice uvědomují svůj původ a s vírou se ztotožňují, nebrání se však moderním vlivům. A není tomu jinak i v této knize: ladovská organizace používá všechny výdobytky moderního světa. Bojuje o politický vliv. Tento moderní postoj však koliduje se skutečností, že zapudí člověka, který se věnuje výtvarnému umění, byť velmi kontroverznímu. V knize se promítá řada rozporů moderního světa. Ukazuje, že svět není jen černý nebo bílý. A to je na ní nejcennější.


28.06.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:
Potok, Chaim - Dar Ašera Leva (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,6.