Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
70 %

Neff, Henry H. - Tajemství gobelínu 1. - Probuzení Astarotha

Více informací k této knize najdete v detailu
Max McDaniels je obyčejný -náctiletý kluk z předměstí Chicaga. Žije pouze s otcem, protože jeho matka záhadně před lety zmizela. Jednoho dne během návštěvy muzea umění ale zjistí, že světem vládnou i jiné síly, než ty, které zná. Že jsou tu magické síly světla a temnoty, které určují bytí a nebytí světa. A on je možná jedním z vyvolených...

Knížka je také určená pro -náctileté čtenáře, proto se děj nijak moc nekomplikuje, postavy neprožívají nějaké těžké existenciální problémy atd. Ale nemá už ani pohádkově naivní nádech. Příběh je velmi atraktivní, děj má spád, seznamujeme se s množstvím neobyčejných postav a bytostí (úžasné jsou například postavy ze školní kuchyně), které neodmyslitelně patří do světa kouzel a magie. Přitom Rowanská akademie, kde se Max učí novým dovednostem, je také moderním místem, kde se využívá nových technologií. Atraktivitu samozřejmě zvyšují i časté příhody na hranici hororu, kde autor dokázal věrohodně navodit atmosféru strachu a hrůzy. Právě ta nebezpečí, které musí hrdina přežívat, blízké kontakty se smrtí, tajemná mystéria, příhody z pomezí hororů, to vše je dnes velmi čtenářsky atraktivní, a tak se nelze divit, že čtenářská hodnocení knihy na Amazonu jsou plné nadšení a superlativ. Sám se tomu nijak nedivím, protože příběh i mne opravdu pohltil. Autor svojí jednoduchou, ale přitažlivou vypravěčskou technikou dokáže vtáhnout do děje, který stejně jako u Harryho Pottera není černobílý. Každá z postav má nějaké své tajemství, svého kostlivce ve skříni. Někdy i z banální události se najednou stane smrtící příhoda. To vše jsou klady knihy, která možná přinese potěšení těm, kterým Harry Potter už schází, i těm, kteří ho neznají.

Ale určitě nejenom já, ale mnoho dalších si v duchu řekne: "A není jen kopie Harry Pottera!" Osobně musím přiznat, že z počátku jsem si myslel, že americký spisovatel, učitel a výtvarník Henry H. Neff (*1973) asi posledních deset let strávil v hibernaci, protože ta podobnost s dílem J.K. Rowlingové mi připadala až do očí bijící. Škola kouzel a magie (Rowanská akademie), neuvěřitelné schopnosti, blízcí přátelé, boj dobra a zla, neopětované lásky, les s magickými bytostmi, záhadní nepřátelé měnící se nakonec v zachránce, hrůzu nahánějící mozkomorovské bytosti - vlkouni atd. (Aspoň že se to neodehrává v Anglii). To vše dohromady jsou klasické prvky z Harryho Pottera, které H. Neff přesně deset let po jeho premiéře použil ve svém románu "The Tapestry, Book One: The Hound of Rowan" (2007). V duchu jsem se divil, že se proti plagiátorství neozvala Rowlingová.

V překladu Drahomíry Michnové první díl z chystané trilogie vydalo nakl. Fragment. Knihu doplnil autor i několika vlastními ilustracemi.


06.05.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 53. Z toho průměrné hodnocení: 1,91.