Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
75 %

Kraus, Jan - Tak to vidím já

Více informací k této knize najdete v detailu
Zamyšlení - jak to vidím já

Zrecenzovat sebrané fejetony s tak trochu prošlým datem expirace je poněkud obtížné (tedy pokud nejste profesionální literární kritik, samozřejmě), přesto jsem se o to pokusil. I když "recenze" je zřejmě příliš silné slovo pro mé krátké zamyšlení. Kniha mě ale vážně zaujala, a tak se chci s Vámi o ni alespoň tímto způsobem podělit. Nejprve Vám ...

Zrecenzovat sebrané fejetony s tak trochu prošlým datem expirace je poněkud obtížné (tedy pokud nejste profesionální literární kritik, samozřejmě), přesto jsem se o to pokusil. I když "recenze" je zřejmě příliš silné slovo pro mé krátké zamyšlení. Kniha mě ale vážně zaujala, a tak se chci s Vámi o ni alespoň tímto způsobem podělit.

Nejprve Vám ale vysvětlím, proč jsem vlastně vůbec neváhal a zakoupil tuhle knihu, jakmile na mě poprvé koukla tvář Jana Krause z obálky za výlohou v knihkupectví. Z přebalu se můžete dozvědět, že se jedná o soubor sloupků psaných pro časopis Týden v období mezi lety 2000-2002. Letmým pohledem do knihy pak zjistíte také hlavní námět většiny sloupků, jímž je odezva na tehdejší politické dění. Otočíte-li pár dalších stránek, pravděpodobně Vám padnou do oka vtipné ilustrace od autorova syna Davida Krause a objevíte rovněž ohlasy čtenářů na časopis Týden a sloupky Jana Krause; jak kladné, tak i záporné.

Začetl jsem se namátkou do jednoho článku ještě mezi policemi v obchodě a hned mi bylo jasné, že s panem Krausem nemáme stejný politický názor. Způsob, kterým jsou myšlenky prezentovány, je ale zcela ve shodě s mým vkusem. Neváhám tedy ani chvíli a s jedním výtiskem odchazím k pokladně...

Po přelouskání všech fejetonů vůbec nelituji, že jsem si tak mohl připomenout určité události, které se mi už nějak vykouřily z hlavy. I přes počáteční obavy z odlišného politického názoru musím s autorem a mnoha jeho postřehy souhlasit. Kniha je plná osobitých a vtipných reakcí, na které jsme byli (a stále jsme) zvyklí z autorových pořadů v televizi, za které jmenuji ten současný - "Uvolněte se, prosím", který já osobně sleduji pravidelně. Pokud neznáte, o hodně přicházíte. Znáte-li a líbí se Vám, určitě si tuto knihu přečtěte. Když se ještě jednou zpětně zamyslím, co mě opravdu "přinutilo" si knihu koupit, byly to právě pořady v televizi a také osoba pana Krause jako taková.

Ještě poslední věty, právě o Janu Krausovi. Určitě mnozí z Vás zaznamenali ukončení spolupráce s Českou televizí na pořadu "Přesčas" víceméně v přímém přenosu. V knize se můžete dozvědět více i o této události. Velice obdivuji lidi, kteří si nenechají mluvit do své práce "vyšší mocí". Až bude takových neovlivnitelných většina, bude život v téhle republice hned o něco lepší. Alespoň tak to vidím já.


22.03.2005
racerDiskuze k této recenzi:
Kraus, Jan - Tak to vidím já (příspěvků: 2)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,17.