Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
70 %

Kohák, Erazim - P.S. PSOVÉ

Více informací k této knize najdete v detailu
Dobře napsaná kniha na téma ekologie z hlediska náboženství a etiky. Autor nám předkládá, co všechno je na Zemi špatné, především zekologického hlediska. Ale jako každý filozof, i Kohák lká nad nešvary současného světa, ale řešení nenabízí. Filosofové jsou hledači pravdy, kterou ale nikdy nenajdou. Jak už jsem řekl, je to dobrá kniha, ale co ...

Dobře napsaná kniha na téma ekologie z hlediska náboženství a etiky. Autor nám předkládá, co všechno je na Zemi špatné, především zekologického hlediska. Ale jako každý filozof, i Kohák lká nad nešvary současného světa, ale řešení nenabízí. Filosofové jsou hledači pravdy, kterou ale nikdy nenajdou. Jak už jsem řekl, je to dobrá kniha, ale co průměrně vzdělanému a pozornému čtenáři řekne nového? Já si myslím, že nic moc. Že likvidujeme své životní prostředí, je věc známá už několik desetiletí. Že vystupujeme jako páni světa, to je taky stará písnička. Myslím, že kniha mohla být aktuální v době prvního vydání, to znamená těsně po roce 1989. Opravdu by mne zajímala spíše kniha, která by navrhla řešení. A nelze za řešení brát věty typu : Každý by se měl nad sebou zamyslet, jde o všechno! atd. Zajímavý na knize je postup, jak autor dokazuje, že to či ono je špatně. Od první stránky knihy je cítit jeho láska kvšehomíru , ke každé bytosti. Ale pak se najdou v textu věci, které vyznějí přesně naopak. Je pravda, že civilizovaný svět zneužívá chudoby třetího světa. My jsme ti zlí. Ale Kohák považuje za zlé právě třetí svět. A je to pravda. Oni nemají žádné ekologické zábrany, to oni kácí deštné pralesy, to oni vybíjí zvěř, atd. Trochu mne to zaskočilo. Z jiného hlediska mají tito autoři tendenci poukazovat na něco, co bylo. Jako by devastace přírody začala až v posledních dvou stoletích. Ale tak to není. Já osobně neznám žádnou dobu, kdy by ekologické ohledy převyšovaly ekonomické, či soukromé potřeby. Těžba přírodních materiálů ve středověku celkově nedosahovala takových rozměrů jako dnes, ale k poměru počtu lidí a spotřebovaného materiálu to pravděpodobně bude naopak. Všechno je to problém peněz. Někdy mi připadá, že se snažíme zachovat přírodu a prostředí třetího světa v jeho původní podobě, a přitom on chce přetvořit svoji společnost na naši. Problém je v tom, že to chtějí hned teď a jsou pro to ochotni udělat cokoliv.
Mluvit o nějaké osobní zodpovědnosti je nanic. Lidi nic nepřinutí, aby změnili svou odvěkou touhu po větším a lepším osobním blahobytu. Vezměte si třeba války. O 2.světové válce se myslelo, že byla tak strašná (a byla), že lidé už od válčení ustoupí. Ale efekt byl přesně opačný. Počet válek a mrtvých od 2. světové jen vzrůstá. Lidstvo se nikdy nepoučí. Jediné řešení jsou celosvětově platné perzekuce pro všechny. To, že někde zakážou výrobu PET lahví, má za výsledek, že se začnou vyrábět někde jinde, kde to zakázané není. Za to všechno může možná velká svoboda, neomezená informovanost, blahobyt a znuděnost evropského a amerického světa. Na jedné straně bojujeme za přírodu, ale paradoxně na druhé straně proti jejímu záměru bojujeme taky.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Kohák, Erazim - P.S. PSOVÉ (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 27. Z toho průměrné hodnocení: 3,81.