Jarolímková, Stanislava - Co v průvodcích nebývá

Více informací k této knize najdete v detailu
Turistických průvodců a všelijakých bedekrů po Praze je nepřeberné množství. Všechny jsou svým způsobem podobné, doporučují turistům zajímavé turistické lokality, stručně dějiny, hotely, restaurace, muzea, divadla apod. Je malým zázrakem, že se na trhu objevila kniha Co v průvodcích nebývá - aneb Historie Prahy k snadnému zapamatování.

Tato kniha není klasickým průvodcem, to je třeba říci hned ze začátku, aby nevznikl omyl. Kniha spíše průvodce doplňuje. Přináší informace, které nejen že se v běžných průvodcích nevyskytují, ale často o nich nevědí ani Češi a Pražané.

Kniha v šesti obsáhlých kapitolách například popisuje, jak Pražané cestovali, jak se bavili, jaký život žili, o historii Vltavy a tak dál. Knihu doplňují barevné fotografie a nákresy míst, o kterých se hovoří.

Ale byla by mýlka považovat knihu za sbírku historických faktů, tato kniha je spíše sbírkou historických zajímavostí. Historická fakta si můžete najít v každé knihovně, ale tyto zajímavosti se nenacházejí jen tak snadno. Sice existují i podobné knihy, jako je například několikadílná publikace Zmizelá Praha, ale předností této knihy je to, že v jednom svazku obsáhla to nejzajímavější o Praze, o její krásné i méně krásné minulosti a slávě.

Kniha je velmi čtivá. Dokáže strhnout svou zajímavostí; informacemi, které jsem dosud nevěděl. V textu jsou také graficky zvýrazněny odbočky - jeden příklad za všechny: v kapitole o popravách je zmínka o jistém knězi Vavřinci Nižborském, který byl popraven za prodávání zpovědních lístků. Následuje odstavec, který je psán jiným písmem a graficky zvýrazněn, kde se dozvíme o tom, co to byl zpovědní lístek a proč bylo jeho prodání tak krutě trestáno.

Jsa milovník Prahy mě tato kniha velmi potěšila. Sice není nijak výpravná, není plná nablýskaných fotografií, ale to vše je vyváženo spoustou zajímavých informací. Knihu si rozhodně pořiďte, pokud máte Prahu rádi a pokud ji rádi nemáte, pořiďte si ji také. Určitě ji rádi mít začnete.

25.10.2005
Tomáš Fojtík

Diskuze k této recenzi:

Jak se Vám líbila tato recenze?
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2.