Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
80 %

Houdková, Zuzana - Sluchové postižení u dětí - komplexní péče

Více informací k této knize najdete v detailu
Je to fajn. Fajn, že vyšla další kniha která se zabývá neslyšícími a nedoslýchavými - ve zkratce sluchově postiženými. Další přírůstek do relativně chudé české knihovnice z tohoto oboru. Studentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity dokončila svojí diplomovou práci a rozhodla se nikoliv pro to, že jí strčí do šuplíku, ale že jí vydá.

Jsem moc rád že se tak stalo a že se jí to podařilo zrealizovat v nakladatelství Triton. Bylo by skvělé, kdyby takových počinů a takové literatury nadále přibývalo.
Co všechno autorka do knihy zahrnula? V začátku knihy se věnuje některým základním faktům: kdy dítě začíná slyšet a jaký má rozvoj slyšení dopad na celkový vývoj dítěte. Dále shrnuje různé nutné vědomosti a znalosti z dané problematiky - jaký je rozdíl mezi poruchou a vadou sluchu, jak se poruchy sluchu rozdělují, co je to surdoopedie, jaké mohou být příčiny percepčních poruch atd...
Autorka silně zdůrazňuje důležitost včasné diagnostiky sluchové vady. Rozebírá možnosti nástrojů diagnostiky v raném věku dítěte. Má přehled o aktuálním dění - ukazuje možnosti metody měření pomocí otoakustických emisí a kmenové audiometrie.
Velmi zajímavé jsou také poznámky k přijetí zprávy o sluchovém postižení dítěte rodiči.
Následuje popis a přehled současných možností "rané péče" zejména pak v jihočeském kraji. Shrnuje krátce poznatky o rehabilitaci. Mluví o výhodách a nevýhodách volby komunikace. Rozsáhlé jsou také poznámky k právním otázkám.
Co mě skutečně nadchlo, je kritika v závěrečné části knihy. Neexistence centrálního registru pacientů se sluchovým postižením, nedostatky ve včasné diagnostice vad sluchu, špatný přístup k informacím, atd...
K nevýhodám knihy patří jistá "školometskost", která je následkem toho, že kniha je původně koncipována jako diplomová práce, orientace spíše na jihočeský kraj (tj. jistá neuniverzálnost), dále pak přemíra citátů namísto autentických názorů autorky. Kniha pak vypadá spíše jako soupis literatury s vypsanými pasážemi.
Přesto nelze než knihu i autorku za její práci pochválit. Doufejme, že kniha pomůže všem rodičům, kteří mají sluchově postižené dítě, aby se na tuto událost dívali jako na výzvu, kterou mohou úspěšně zvládnout.


05.09.2005
Eda RannyDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,75.