Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
100 %

Forsyth, Frederick - Den pro Šakala

Více informací k této knize najdete v detailu
Slavní autoři mají na svém kontě většinou mnoho titulů, ale vpovědomí čtenářů jsou většinou jen ty nejpopulárnější. Shakespere napsal desítky her, ale každý si vzpomene hlavně na Hamleta a Romeo a Julie, Boženka Němců napsala taky pěknou řádku věcí, ale navždy zůstane hlavně autorkou Babičky. To stejné se týká i známého anglického spisovatele ...

Slavní autoři mají na svém kontě většinou mnoho titulů, ale vpovědomí čtenářů jsou většinou jen ty nejpopulárnější. Shakespere napsal desítky her, ale každý si vzpomene hlavně na Hamleta a Romeo a Julie, Boženka Němců napsala taky pěknou řádku věcí, ale navždy zůstane hlavně autorkou Babičky. To stejné se týká i známého anglického spisovatele Fredericka Forsytha. Tento mistr vypravěč napsal mnoho napínavých románů, ale bude navěky spojován hlavně sesvým prvním románem Den pro Šakala, který vydal vroce 1971 a hned udělal zneznámého reportéra literární hvězdu. Českého překladu jsme se dokonce dočkali už roce 1975 a od té doby měl už několik dalších vydání.
Politicko-špionážní román je mnohými kritiky považován za první opravdový thriller. Příběh o jednom zřady pokusů o atentát na slavného francouzského prezidenta De Gaulla nás zavede do polovojenské teroristické organizace OAS, hnutí vzbouřených francouzských vojáků po opuštění revolučního Alžíru. Považovali De Gaulla za hlavního viníka této potupné porážky a přísahali mu smrt. Žádný zjejich útoků se ale nevydařil. Poslední pokus o atentát si Forsyth vzal za svůj odrazový můstek pro sepsání fiktivního příběhu založeného na skutečných reáliích. Krok za krokem nám popisuje přípravy atentátníka, od vytváření falešných dokladů, výběru vhodné zbraně a munice až po volbu ideálního místa a času. Mohli bychom říct, že je to taková dobrá příručka pro začínající teroristy a atentátníky. Autor, jak je jeho zvykem, se snaží čtenáři předložit příběh založený na co nejvíce reálných technických a historických skutečnostech, aby měl čtenář co nejtěžší pozici pro rozhodování, co je fikce a co pravda. Kdo tvrdí, že je milovník napínavých thrillerů a přitom nikdy nečetl Den pro Šakala, je jako křesťan, který nikdy nečetl bibli.


13.10.2004
BoboKing



Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 23. Z toho průměrné hodnocení: 1,52.