Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
80 %

Drábek, Karel - Naučné stezky a trasy II. Jihočeský kraj

Více informací k této knize najdete v detailu
Druhý díl encyklopedie naučných stezek z registru Karla Drábka vyšel v knižní podobě. Je věnován Jižním Čechám a je o něm možno, až na místní reálie, říct totéž, co o dílu pražsko-středočeském, tedy že se jedná o příručku katalogizující existující naučné stezky podle délky, dostupnosti, tématu naučnosti i způsobu konzumace.

V úvodu je napsáno: Jít po naučné stezce znamená dovídat se o přírodě a historii bez učení. To je postřeh vpravdě taoistický a jistě ne nadarmo v Číně narazíte na dokonalé naučné stezky - mramorová schodiště a chodníky vedoucí rozervanými přírodními scenériemi. Nenechme se však unášet dokonalostí tisícileté kultury, naše naučné stezky vedou cestou, chodníčkem i pěšinkou, bez schůdků z mramoru. Ovšem, čím více námahy, tím více poznání zažijeme.

Jižní Čechy jsou krajem turistice zaslíbeným, a proto naplnit 295 stran textem a obrázky ze 107 míst nebylo žádným problémem. Drábek zahrnul též jednu stezku z rakouského Vitorazska. Na německý živel čtenář i poznávající narazí častěji, nejčastěji formou opuštěných obcí.

Ukázkovou cestou pro tento díl je Cesta kolem světa (PDF). Stezky v tomto díle jsou delší, než byly v kraji středočeském, stezka přes 50 km není výjimečná, Paměť Vitorazska má 76 km! Graselova stezka z Dolního Bolíkova přes Český Rudolec do Slavonic měří 19 km. Naleznete na ní ruinu "Malé Hluboké", následek vyvlastnění a vybydlení, vodní pilu, která je Peníkově (nikoli v Pilníkově, jak je uvedeno) a dokonce i samu Graselovu sluj. Přičemž posledně zmiňované je jen díra pod žulovým balvanem, takže nečekejte divy. Ovšem cestou k ní lemují podél cesty stojící mužíci nastavění z kamenů, snad tajemný následek původně buddhistického statku v Peníkově a jeho hostů. Vlastně jsem vybral marketingově nevhodný příklad, neboť Graselova stezka na Drábkově stránce chybí.

Je také dobrým příkladem jistého nebezpečí naučných stezek. Zavádějí totiž pitvorná, překombinovaná značení typická pro německy mluvící země. Každý, kdo si předsevzal, že bude značit stezku veveruškami a dubovými lístečky by si měl uvědomit, že je budou malovat nemehla, suříkem, štětcem velikosti kopáč na kůru stromů. Potom by měl sám dojít česko-německého smíření se značením KČT. Sama Graselova stezka je značena oranžovým G se žlutě vyplněným středem v bílém kruhu. V terénu značku jistě rozpoznáte, ale děsím se, až se začnou podobné značky křížit!

Pokud rádi cestujete za po Jižních Čechách a chcete poznat Kelty, Němce, husity, stromy, hory a rezervace na místech největších železáren Rakousko-Uherska (údolí Dračice u Suchdola nad Lužnicí) bude se vám tento díl Drábkova díla jistě hodit.

Vydal Dokořán v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.