Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
80 %

de Berniéres, Louis - Rudý pes

Více informací k této knize najdete v detailu
Anglický spisovatel neanglického jména Louis de Berniéres se do povědomí čtenářů dostal svým románem Mandolína kapitána Corelliho , proslaveným i filmovou verzí. Jak je u něho obvyklé, jeho romány se odehrávají na různých místech světa. Trochu tím připomíná tvorbu populárního Pauloa Coelhoa. Jeho novela Rudý pes nás zavede k protinožcům do ...

Anglický spisovatel neanglického jména Louis de Berniéres se do povědomí čtenářů dostal svým románem Mandolína kapitána Corelliho , proslaveným i filmovou verzí. Jak je u něho obvyklé, jeho romány se odehrávají na různých místech světa. Trochu tím připomíná tvorbu populárního Pauloa Coelhoa. Jeho novela Rudý pes nás zavede k protinožcům do Austrálie. Jak už je možná vidno z názvu, hlavní hrdina knihy je pes. Ale ne ledajaký pes. Pes legenda. Otázkou je, jestli autorův příběh je opravdu autentický, nebo jde o fikci. Sice v předmluvě nám píše, že je to skutečný příběh, jen změnil jména lidí, ale To ale nic nemění na tom, že jde o velmi dobrou knihu s dobrým příběhem. Rudý pes alias Lišák alias Rudoch alias Zrzek je pes, který se proslavil po celém australském kontinentu. Neměl nikdy svého stálého pána (možná až na řidiče Johna), ale bylo dost lidí, kteří se o něj stále starali, kteří ho měli, i přes jeho na první pohled děsnou povahu, rádi. Rudý pes měl několik svérázných vlastností. Nikdy pro něj nebyl problém vyžebrat si od lidí jídlo, dovedl stopovat auta , byl neuvěřitelně tvrdohlavý, a hlavně celý svůj zajímavý život trpěl větry. Větry, které by dokázaly zlikvidovat celou rotu nepřátel. Barniéres čtenáři neukazuje jen život tohoto nejlepšího přítele člověka, ukazuje i svět Australanů. Kniha se odehrává především na tvrdém severu Austrálie, v zemi pekelných teplot, sucha a prachu. Je to místo, kde žijí je opravdoví lidé, většinou horníci kolem rudných dolů. A právě jejich vztah k Rudochovi nám ukazuje i jejich lidské stránky.
Kniha je nejen humornou Rudochovou biografií, ale je to taky výpověď o životě místních lidí, kteří se sem sjeli nejen z celé Austrálie, ale i z celého světa, aby zde opět začali, nebo skončili svoji pouť. Knihu mi už dlouho doporučovala jedna velmi milá paní z knihkupectví Knižní ráj, se kterou je radost popovídat si. Všem, kterým ji doporučila, se líbila. Tak i já už mezi ně patřím a můžu jen pokračovat v její agitace.


02.11.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.