Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
80 %

Aylett, Steve - Studio zločinu

Více informací k této knize najdete v detailu
Už před několika lety, přesně v roce 1998, vyšla v nakladatelství Maťa malá knížka s titulem "Studio zločinu" (orig. The Crime Studio, 1994) od neznámého Angličana Steve Ayletta. O něm se na přebalu píše, že pracuje jako redaktor právnického časopisu (opravdu atraktivní zaměstnání) a v noci se kromě pití piva věnuje sepisování svých fantazií (to ...

Už před několika lety, přesně v roce 1998, vyšla v nakladatelství Maťa malá knížka s titulem "Studio zločinu" (orig. The Crime Studio, 1994) od neznámého Angličana Steve Ayletta. O něm se na přebalu píše, že pracuje jako redaktor právnického časopisu (opravdu atraktivní zaměstnání) a v noci se kromě pití piva věnuje sepisování svých fantazií (to je atraktivnější činnost). Výsledkem sepisování svých nápadů při popíjení pivečka je právě jeho knížka příběhů z fiktivního amerického městečka Beerlight (zde jasný vliv popíjení piva), o kterém se může říct jen jedno - není to bezpečné místo pro život. Jediným výnosným ekonomickým oborem je zde zločin. Ten se v Beerlightu vyskytuje v neuvěřitelné škále druhů, typů a hlavně filozofií. Najdete tady postavy hrdlořezů, kteří tráví své volné chvilky studiem odborného časopisu "Nůž a krk", nebo metafyzické zloděje, kteří vám ukradou kousek stínů, nebo pár atomů z vašeho dechu, nebo naprosté trouby, kteří na sebe prásknou cokoliv, jen aby se dostali do vězení. Jak je vidět, nebude se zde jednat o drsný příběh o Hannibalovi Lecterovi, ani "americké psycho", ale skvělý černočerný humor podle mne v ryzí podobě. Je to, jako by Aylett vzal kultovní Sin City a udělal si z něj tak trochu srandu. A tato myšlenka není až tak od věci, protože ve světě má "Studio zločinu" často nálepku komiksového románu, dokonce díky fantastickému světu Beerlightu se řadí do žánru science fiction. Musíme podotknout, že Steve Aylett se komiksy zabývá, píše komiksové příběhy jako "Tom Strong" nebo "The Nerve". Neuvěřitelný kolorit postav v příbězích z města Beerlight v sobě má nesmazatelný prvek komiksových postav. Ke skutečné realitě mají dost daleko, a to nejen postavy, ale i samotné město. Čím více se do jednotlivých příběhů začtete, tím více si to v obrazech dokážete představit.

Knihu jsem už začínal číst několikrát, a teprve teď jsem měl asi tu správnou náladu a chuť, a knížku jsem si opravdu vychutnal. Velkou škodou je, že se další knihy od tohoto "právnického redaktora" na našem trhu neobjevily. Dalších příběhů z městečka Beerlight je totiž dost. I jiných "ulítlých" knížek napsal Aylett dost a dost.


05.05.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 2.