Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
80 %

Albom, Mitch - Úterky s Morriem - mladý muž, stařec a nejcennější životní lekce

Více informací k této knize najdete v detailu
Když v druhé polovině roku 1997 vyšla v USA kniha Thuesdays with Morrie, nikdo pravděpodobně nečekal, že se dostane do NY Times knižní hitparády a udrží se tam několik dlouhých měsíců. Kniha pochází z tvorby populárního amerického sportovního komentátora a redaktora Mitche Alboma. Jde o autobiografický příběh znovuobjevení jeho přátelství se svým ...

Když v druhé polovině roku 1997 vyšla v USA kniha Thuesdays with Morrie, nikdo pravděpodobně nečekal, že se dostane do NY Times knižní hitparády a udrží se tam několik dlouhých měsíců. Kniha pochází z tvorby populárního amerického sportovního komentátora a redaktora Mitche Alboma. Jde o autobiografický příběh znovuobjevení jeho přátelství se svým bývalým vysokoškolským profesorem Morriem Schwartzem. Učil ho sociologii, vzájemné respektování, a jeho přístup k žákům byl více než vstřícný. Měl ke každému studentu osobní vztah, jako člověk k člověku. Po státnicích se rozcházeli v slzách se slibem stálého kontaktu. Ale jak to v životě chodí, sejde z očí, sejde z mysli. Celý Mitchovův idealismus se ale rozplyne jako pára nad hrncem v momentě, když se začne starat o svůj život sám. Pohltí ho svět materialismu, svět, kde se za životní úkol považuje nové a lepší auto, stále dražší a větší dům, kariéra a peníze. Teprve když uvidí v televizi reportáž o svém profesorovi, který umírá na hroznou a neodvolatelnou nemoc ALS, a přesto se těší z každé chvilky svého života, něco v jeho nitru ho donutí přijet a splnit svůj slib, že na něj nikdy nezapomene. Jejich vztah se znovu obnoví, ale není to zásluha Mitche. A pak každé úterý přijíždí za Morriem, aby mohl pochopit v jeho moudrosti nesmyslnost naší kultury.
Knihu bych mohl přiřadit k námětům knih např. populárního brazilského autora Paulo Coelhoa. Jde o hledání vlastního já, svého místa v běhu světa. Ale na rozdíl od Coelhoa, který se zabývá spíše hledáním svého osobního příběhu, touhy, pro kterou bys chtěl ve skrytu duše žít, moudrost Morrieho je spíše založena na lásce a přátelství. Celý život hlásá, že člověk, který nemiluje,je vlastně mrtvý. Proto i teď, když umírá , je prolnutý štěstím, protože má kolem sebe mnoho lidí, kteří ho svým přátelstvím přenášejí přes trudomyslné chvíle blížící se smrti. Opravdu má materialistický mamon takovou životní hodnotu? Kde je ve chvílích, v jakých se třeba ocitl Morrie?
Dalším zajímavým prvkem je pohled na smrt a umírajícího samotného. Naše kultura považuje smrt nejen za něco intimnějšího než sex, ale přímo za něco tabuzovaného. Musíme tu ale rozlišovat smrt a násilí, což je zase droga současnosti. Cílem naší kultury je být lepší, krásnější, dokonalejší, a do tohoto schématu nám smrt nepasuje. Maximálně tak ve formě vysokých pojistek. Jen ten, kdo pochopí smrt, ten pochopí život. To je jedna z moudrostí Morrieho Schartze. Myslím, že po přečtení této knihy každý v sobě najde velké rezervy, co se týče vztahu k lidem, a hlavně ke svým blízkým.
Kniha byla v roce 1999 také zfilmována pod stejným názvem.


11.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 18. Z toho průměrné hodnocení: 1,06.