Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům

Longley, Norm - Slovinsko

Žánr:cestopisy
obálka knihy Longley, Norm - Slovinsko
Název:Slovinsko
Název originálu:The Rough Guide to Slovenia
Překladatel:Sládek, Jan
Nakladatelství:Jota
Edice:Livingstone - průvodci
ISBN:80-7217-346-4
Počet stran:405
Rozměry:13×20cm
Jazyk:česky
Vazba:brožovaná
Doporučená cena:648,- Kč
Rok vydání:2005 (1. vydání)
Anotace:
Slovinsko je přes svou malou rozlohu a nevelký počet obyvatel - v současnosti jich zde žije kolem dvou miliónů - jedním z doposud značně opomíjených klenotů Evropy. Ačkoli je mnohými zahraničními návštěvníky dodnes spojováno s nepopulárním "Balkánem", jeho kulturní a politické tradice jsou výrazně evropské. Dlouho se nacházelo pod silným vlivem Itálie a Maďarska, ale silně je tu cítit také vliv německého živlu.
Po skončení první světové války se země dostala do nešťastného a nemilovaného svazku s dalšími balkánskými zeměmi a na dlouhá desetiletí byla ničena komunistickou ideologií. Na počátku devadesátých let dvacátého století se pak stala první zemí, která získala samostatnost.K osamostatnění došlo - také díky hlubokým demokratickým tradicím - v podstatě bez násilí.
Slovinsko vyniká neobyčejně bohatou přírodou. Je to jedna z "nejzelenějších" zemí evropského kontinentu, více než polovina jeho rozlohy je pokryta lesy. Je tedy jasné, že na své si tu přijdou zejména sportovně založení turisté, na které tu čekají skvostné trasy vedoucí mimo jiné kolem nádherných, panensky čistých jezer a starobylými vesnicemi plnými malebných kamenných domků. Proslulé jsou také krasové útvary s rozsáhlými podzemními jeskynními systémy a propadlými vodními toky - nejznámější jsou jeskyně Škocjan a Postojna. Milovníci lyžování a horských výprav jistě znají Julské Alpy s množstvím skvělých sjezdařských i běžeckých tratí.
Pobřeží Slovinska je dlouhé pouhých čtyřicet sedm kilometrů, ale přesto nabízí dostatek příležitostí k příjemné a romantické dovolené. Najdete tu řadu půvabných vesniček, rušná letoviska - nejznámější je Portorož - ale také rušné, moderní přístavní město Koper. Stranou pozornosti velké části turistů leží východní část země s historicky neobyčejně významným městem Ptuj a druhým největším městem země Mariborem. Na východě na vás kromě malebné přírody čekají také lázeňská města Rogaška Slatina a Čatež. Na své si tu přijdou rovněž ti z vás, kdo si rádi pochutnají na sklence dobrého vína. Zdejší vinice se z velké části nacházejí přímo u hranic s Maďarskem. Několik velmi příjemných dnů je možné strávit také v stále více kosmopolitním hlavním městě Lublani známém svou barokní a "habsburskou" architekturou.
Slovinsko je země ostrých kontrastů a malých vzdáleností, bohaté kultury a rušné přítomnosti. Je to ideální cíl pro dobrodružné povahy i zájemce o poklidnou dovolenou na břehu moře.


Recenze knihy:

Diskuze k této knize:
Longley, Norm - Slovinsko (příspěvků: 0)

Četli jste tuto knihu? Jak se Vám líbila?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato kniha ještě nebyla hodnocena.