Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům
články

Rozhovor: Rozhovor se spisovatelkou Martinou Bittnerovou

Autorka Martina Bittnerová na vydání své 7. knihy využila službu Knižní startér. Při té příležitosti jsme se jí zeptali na chystaný soubor povídek „Moje milované tchyně a já” i na zkušenosti s vydáváním knih...

Můžete našim čtenářům knihu představit?
Kniha obsahuje pět poměrně humorných povídek, jejichž ústřední postavou je bytost zvaná tchyně. Každá povídka je ale pochopitelně úplně jiná. Mistr Žinavárta vypráví o extrémně puntičkářské tchyni, která se svým způsobem zbláznila, naopak třeba Disidentská Liduška ukazuje, co se všechno může stát, když si tchán na stará kolena najde poměrně mladou manželku. I když ty situace někdy působí poněkud extrémně, většinou kopírují to, s čím se v reálném v životě setkáváme.

Je to vaše první povídková kniha?
Jde o mou druhou povídkovou knihu, mimochodem i ta předchozí se věnovala mezilidským vztahům.

Proč zrovna tchyně?
Myslím si, že s tchyněmi se potýkáme většinou téměř všichni. Považuji to proto za hodně zajímavé a nevyčerpatelné téma. Ostatně mě samotnou k celému cyklu povídek vlastně inspirovaly zážitky s mou současnou tchyní. Uvědomila jsem si totiž tu věc, že se snacha, nebo zeť mohou snažit, snažit vycházet vstříc a podřizovat se, ale nejde to donekonečna a právě i o tom je třeba moje knížka.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vydáváním knih? Všechny jste si vydala sama?
Zatím mám vydáno celkem šest publikací, z nichž jen knihu povídek jsem si vydala sama. Zbytek šel klasickou cestou, tedy na náklady nakladatele. Tím, že jsem se nechtěně zaškatulkovala do kategorie – ta co píše o historii – mám problémy s tím, aby mi někdo povídky vydal.

Jak získáváte prostředky na vydání? Knižní startér je vaše první zkušenost s crowdfundingem?
Před dvěma roky jsem si na knihu povídek půjčila od blízkého člověka a v podstatě jsem na tom já ani on netratila. Knihy se totiž nakonec prodalo prakticky dvojnásobné množství, dělala jsem několik dotisků a dodnes po mně tu knihu čtenáři na besedách chtějí, bohužel je ale úplně vyprodaná. Já sama ji mám pouze v elektronické verzi.
Aktuálně už bohužel nemám možnost, od koho si půjčit, proto jsem se rozhodla zkusit Knižní startér a doufám, že to dobře dopadne, protože mimochodem pro autorku obálky Zuzanu Kalinovou by to byla úplně první kniha s jejím obrázkem, čili ilustrační debut.

Co byste poradila autorům, kteří se rozhodují, jak svou knihu vydat?
Poradila bych jim, ať se prvně dobře obeznámí s tím, jak funguje knižní trh. Nejde totiž o to knihu vydat, ale hlavně ji pak dostat mezi čtenáře. Vydáním totiž práce s knihou nekončí, naopak začíná. Spisovatel není žádná modelka, ani celebrita, která se ukazuje polonahá v médiích a proto je o to složitější přesvědčit čtenáře, že ta práce stojí za jejich pozornost. Ale když se to povede, je to pak radost.

Martina Bittnerová
Martina Bittnerová
Martina Bittnerová
Martina Bittnerová
Obálka knihy Moje milované tchyně a já
Obálka knihy Moje milované tchyně a já

26.10.2015
racer