Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům

John Irving

Je jedním z nejčtenějších amerických spisovatelů posledních pětačtyřiceti let, doma má Oscara za scénář k filmu podle vlastní knihy. V Česku jeho knihy vydává nakladatelství Odeon. Stačí říct Svět podle Garpa a každému, kdo se jen trochu orientuje ve světě knih, hned naskočí - John Irving. Spisovatel a zápasník.

Narodil se za války, 2. března roku 1942, v americkém Exeteru ve státě New Hampshire. Už svým příchodem na svět jako kdyby vypadl z některého svého románu. Vlastního otce, jímž byl John Wallace Blunt, nepoznal, matka jej ještě před Johnovým narozením opustila. John se s ním nikdy nesetkal, o jeho hrdinství za války (byl sestřelen nad Barmou, ale přežil a vrátil se domů) se dozvěděl zprostředkovaně až v osmdesátých letech a jeho osud zakomponoval do románu Pravidla moštárny.

John Irving-spisovatel? První tři romány zapadly. Až čtvrtý, vydaný osm let po prvním, se stal bestsellerem a zůstává jím dodnes: Svět podle Garpa zná i v Česku patrně každý, kdo nezanevřel na svět knih hned po základní škole. Zatímco první romány Johna Irvinga se prodávaly v počtu tisíc kusů, čtvrtého Irvingova románu se jen v angličtině prodalo kolem 4 milionu výtisků, další 4 miliony pak daly dohromady překlady. Včetně pěti českých.

Garp, spisovatel a zápasník, je Irvingovo románové alter ego - také skutečný Irving miluje zápas. Dvacet let aktivně zápasil, byl rozhodčím i trenérem, je členem wrestlingové Síně slávy, ve filmové adaptaci Garpa si trenéra wrestlingu zahrál. Zápas byl a je, vedle psaní, Irvingovou největší životní vášní.

A jak Irving vlastně píše? Jak sám říká, začíná vždy od konce - na začátku práce na nové knize je poslední věta. Pokaždé. Do svých knih John Irving přitom vkládá něco ze svého navýsost pestrého života: v Garpovi skládá hold zápasu, v Dokud tě nenajdu se vrací do chvíle, kdy byl jako jedenáctiletý zneužitý starší ženou. V každém příběhu, který opustí jeho psací stůl, je Irving dešifrovatelný.

V roce 2000 dosáhl John Irving na prestižní ocenění ve světě filmu, když získal Oscara za scénář k filmové adaptaci svého románu Pravidla moštárny (česky 2002). Jak sám uvádí, scénář několikrát zcela přepracoval a práci na něm dokončil po dlouhých 13 letech.

John Irving a Česko? Jeho dvorním nakladatelem v tuzemsku je Odeon, jenž vydal zatím kompletní irvingovskou biografii, vyjma zatím posledního románu V jedné osobě, který vyjde ještě letos. A dá se čekat, že nám představí i Irvingův zatím nedopsaný příběh poslední, v originále nazvaný Avenue of Mysteries.

Knihy autora v knihovnici:
Čtvrtá ruka (hodnocení: 1,93/55)
Dokud tě nenajdu (hodnocení: 1,4/5)
Hotel New Hampshire (hodnocení: 2,4/5)
Imaginární přítelkyně (hodnocení: 1,5/2)
Manželství do 158 liber (hodnocení: 1,67/3)
Modlitba za Owena Meanyho (hodnocení: 1,3/10)
Pitná kúra (hodnocení: 3/1)
Pravidla moštárny (hodnocení: 1,75/12)
Rok vdovou (hodnocení: 1,25/4)
Svět podle Garpa (hodnocení: 1,58/12)
Svobodu medvědům (hodnocení: 3,33/3)
Syn cirkusu (hodnocení: 2/1)
Ulice Záhadných tajemství (hodnocení: 1/4)
V jedné osobě (hodnocení: 2,13/8)

Diskuze k tomuto autorovi:
John Irving (příspěvků: 18)